Svetovni dan brez pametnega telefona se zaznamuje od 6. februarja 2001. Vpeljal ga je francoski pisatelj Phil Marso. V začetku se je dejavnost osredotočala na mobilne telefone, v zadnjem času pa na pametne telefone. Z leti se je ta dan razširil na tri dni in je potekal vsako leto od 6. do 8. februarja, tako tudi letos. Namen svetovnih dni brez mobilnega/pametnega telefona je opozoriti na čedalje bolj naraščajočo uporabo te komunikacijske naprave ter ozavestiti o posledicah prekomerne uporabe le-teh.
Po podatkih Statističnega urada RS je uporaba pametnih telefonov razširjena med vsemi starostnimi skupinami, ne glede na spol in večina si ne zna več predstavljati življenja brez telefona.
Predvsem med mladostniki je vsakodnevna neprestana uporaba pametnih telefonov zelo razširjena. Raziskava Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju je pokazala, da je dobra četrtina mladostnikov skoraj stalno (ves čas, čez dan) v spletnem stiku s svojimi dobrimi prijatelji. Vsak enajsti mladostnik na lestvici problematične uporabe spletnih socialnih medijev kaže prisotnost težav ali znakov problematične uporabe. Približno četrtina mladostnikov po raziskavi igra video, računalniške, spletne igre vsak dan ali skoraj vsak dan. Ko igrajo igre, jih več kot polovica igra 2 do 3 ure ali več.
Tudi naša Zdrava šola se pridružuje akciji »Dan brez pametnega telefona«. Še posebej v mesecu februarju pa tudi med letom izvajamo dejavnosti na temo varne rabe mobilnih in drugih naprav.
Odločili smo se, da v petek, 7. 2. 2025, v šoli ne bomo uporabljali pametnih telefonov (in drugih naprav), kar velja tako za pouk kot tudi za prosti/nestrukturiran čas. Akciji se skupaj z učenci pridružujemo zaposleni, k sodelovanju pa vabimo tudi starše.
Stremimo k uravnoteženi uporabi digitalne tehnologije z zdravimi navadami, ki vključujejo dovolj časa za sprostitev in gibanje, druženje v živo ter aktivnosti brez zaslonov.
Prijazno vabljeni k obeležitvi dneva brez pametnega telefona.
Pobudi Slovenske mreže zdravih šol se k skupni obeležitvi svetovnih dni brez pametnega telefona pridružujejo tudi v programu To sem jaz. V ta namen so v sodelovanju z organizacijo Logout pripravili dva aktualna prispevka na to temo za mladostnike in ju objavili na spletni strani www.tosemjaz.net.
Članka sta objavljena tukaj: